FUSION UL - Magnus Aircraft Zrt. - Grönland egy hatalmas hely jéggel sziklákkal, fókákkal, bálnákkal és jegesmedvékkel – és mindössze három leszállásra alkalmas repülőtérrel

Grönland egy hatalmas hely jéggel sziklákkal, fókákkal, bálnákkal és jegesmedvékkel – és mindössze három leszállásra alkalmas repülőtérrel - Interjú a Magyarország-USA ferry flight pilótájával

2022. október 5.

Idén augusztusban a Magnus Aircraft belevágott a magyar repüléstörténet egyik legnagyobb kalandjába. A cég Fusion 212-es repülőgépe sikeresen végrehajtotta a transzkontinentális átrepülést. Magyarországról indulva, a levegőben átszelte Európát, az Atlanti-óceánt, egészen a célállomásig, az amerikai Westchester County Airport-ig. Az egyhajtóműves, 600 kg-os maximális felszálló tömegű repülőgépek kategóriájában még nem teljesített magyar repülőgép ilyen hosszú távot transzatlanti repüléssel kombinálva. A ferry flight pilótáját, Roy Rittert kérdeztük, aki összesen 2 kontinenst, 9 országot szelt át, több mint 8200 kilométert tett meg 50 repült óra és 9 nap alatt.

Kezdjük az elején. Hogyan kerültél kapcsolatba a Magnus Aircrafttal?
Ez egy igazán jó történet. Néhány hónapja hallottam először a Magnusról. A közösségi médiában találkoztam a márkával és felkeltette az érdeklődésem - különösen mert édesapám révén félig magyar családból származom. Örömmel konstatáltam, hogy a Magnus Aircraft Magyarországon gyárt repülőgépeket. Aztán néhány héttel később megláttam egy bejegyzést a ferry pilóták csoportjában, hogy a Magnus egy kisrepülőgépet tervez átreptetni az Egyesült Államokba. Írtam nekik egy e-mailt, és a többi már történelem.

Mi volt az eddigi leghosszabb utad egy ilyen kis géppel ez előtt?
Korábban sokat repültem ferry flight-okat kisgéppel Afrikában, és volt már ennél hosszabb ferry repülésem is. Repültem már át az Atlanti-óceánon is, de akkor a másik irányból, az amerikai kontinensről jöttem Európa felé. Ez volt az első alkalom hogy keletről repültem nyugatra, ami még nehezebb, mert szembeszélben repültem végig - ez az egyik sajátossága a széljárásnak az Atlanti-óceán felett. 

Konkrétan meddig készültél erre a ferry flight-ra? Mik voltak a repülés tervezés szakaszai? 
Először elkezdtem különböző könyveket olvasni, amelyekben az Atlanti-óceán keletről nyugatra való átrepülésről írnak. A probléma az, hogy nincs belőlük sok, és mindegyik nagyon régi könyv a 70-es és 80-as évekből. Aztán elkezdtem alaposan vizsgálódni az időjárással kapcsolatban, mert ez a legfontosabb tényező az ilyen típusú repüléseknél. Alapvetően minden nap az időjárási adatok felett ültem - naponta 10-15 alkalommal figyeltem a meteorológiát az Atlanti-óceán északi részén. Valamint természetesen fel kellett készülnöm mindenféle problémára, ami az út során felmerülhet, mint például a különböző repülőterek elhelyezkedése, megközelítése és egyéb sajátosságai.

Mit éreztél a repüléssel kapcsolatban induláskor?
Szerintem a megfelelő kifejezés az óvatos bizakodás arra, ahogy éreztem magam. Hamar megismerkedtem a géppel és az üzemanyag rendszerrel, így az első naptól kezdve minden gördülékenyen ment. Izgalmat az utazás végét követően éreztem.

Mi volt a személyzet első reakciója azokon a repülőtereken, ahol leszálltál, tudva, hogy ilyen kisrepülőgéppel az Egyesült Államokba tartasz?
Nos, nevettek és viccelődtek, és nem igazán hittek nekem, mert sok repülőgép repül oda-vissza, de mindegyik nagyon nagy gép volt az enyémhez képest. Útközben készítettem néhány videót, és elküldtem ezeket a repülőterek személyzetének. Azt hiszem, miután megkapták őket, tényleg elhitték, hogy valóban az Egyesült Államokba tartottam ezzel a kisrepülőgéppel.

Hogyan tervezted a pihenőket és az éjszakai megállókat?
A tervezés két tényező alapján történt. Az egyik az időjárás, a másik az üzemanyag elérhetősége. A világ legnagyobb, több mint 2 millió km²-es szigetén, mindössze három repülőtér található. Grönland egy olyan hely, amit mindenkinek a saját szemével kell látnia. Ez egy hatalmas terület, ahol csak jég, sziklák, fókák, bálnák és jegesmedvék vannak. Ami az alvást illeti, sok választási lehetőség nem volt, minden városban csak egy szálloda található.

Időjárás vagy egyéb körülmények miatt kellett repülési tervet módosítani?
A rossz idő miatt kellett változtatnom, igen. Grönland felett akartam átrepülni Kulusukból Nuukba, de az időjárás erre alkalmatlan volt, így Grönlandot szinte körbe kellett repülnöm. Ez három és fél óra helyett hat órás repülést jelentett.

Mekkora volt az átlagos repülési magasság az út során?
Sokat repültem 2000 láb, 4000 láb, 6000 láb magasságon. De például 800 és 2000 láb között repültem Skóciából Izlandra az időjárás miatt. Hat órát repültem nagyon alacsony magasságon, meglehetősen közel a tengerszinthez.

Volt 7 repült órát meghaladó szakasz is?
A leghosszabb hét és fél óra volt, Grönland és a kanadai Goose Bay között. Gyakorlatilag nyolc óra a pilótafülkében, mert a tényleges felszállás előtt jóval már a repülőgépben voltam, majd jócskán a landolás után szálltam csak ki. Arra is rá kellett jönnöm, hogy ennek a kötelező különleges ruházatnak köszönhetően eltart egy ideig, amíg kiszállok a pilótafülkéből. Illetve ennek a Fusion-nek nem volt robotpilótája, ami általában van, így a hét órás repülés alatt a bal kezemnek kellett „autopilot mode”-ban üzemelnie, ami elég nagy kihívás volt.

Voltak nehéz időszakok, amikor mentálisan fáradtnak érezted magad?
Ahhoz, hogy éber legyek az ilyen repülések során, van egy ellenőrző listám, ami segítségével folyamatosan lefoglalom magam, mert a pilótafülkében olykor hat-nyolc órát is ülök. Természetesen a motor hangjának folyamatos figyelésévelis rengeteg időt töltök, mert ez az egyik legfontosabb. Ezt a „titkos” listámat megosztom a repülés azon szerelmeseivel, akik feliratkoznak a Magnus Aircraft hírlevelére!

Mi volt a legkülönlegesebb élmény számodra az út során?
Nekem pozitív meglepetés volt a Magnus Fusion teljesítménye. Ez egy kicsi, de nagyon erős repülőgép. Üzemanyaggal teljesen feltöltve indultam el, és várakozásaimon felül teljesítve könnyen, gyorsan szállt fel minden alkalommal. Nagyon sok helyzet volt, amikor „égi táncot” kellett járnom a felhőkkel, egyszer alattuk, másszor felettük kellett repülnöm. A Fusion mindvégig nagyon szépen teljesített ezekben a gyors magassági manőverekkel járó helyzetekben is. Ami a látnivalókat illeti, Grönlandhoz közeledve sok fehér pontot láttam úszni a vízen. Az első gondolatom az volt, hú, mennyi hajó van itt Grönland mellett, aztán amikor közelebb értem, láttam, hogy valójában jéghegyek.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

* kötelező

Kérlek olvasd el adatkezelési és sütikezelési szabályzatunkat, és a jelölőnégyzet kitöltésével jelezd hozzájárulásodat a szabályzatok elfogadásához ahhoz, hogy hírlevelünket kiküldhessük az e-mail címedre: https://www.magnusaircraft.com/Magnus_Aircraft_privacy_policy.pdf

Hírlevelünkről bármikor leiratkozhatsz a kiküldött e-mail alján található leiratkozó linkre kattintva.

E-mail menedzsment rendszerünk a MailChimp. A feliratkozásra kattintással elfogadod, hogy személyes adataid feldolgozás céljából átadásra kerülnek a MailChimp rendszerének. A MailChimp szabályzatát itt találod.